مهندسی اکتشاف معدن دانشگاه کردستان
این وبلاگ توسط دانشجویان ورودي 85 اکتشاف معدن دانشگاه کردستان اداره میشود 
پیوندها

اصول فلوتاسیون:

فلوتاسیون یک روش فیزیکی شیمیایی مکانیکی است وفرآیند فلوتاسیون شامل آماده سازی کانیها با مواد شیمیایی است.دراین آماده سازی سطح ذرات یک کانی مشخص، آبران میشود.این ذرات به حبابهای هوا در سطح گل-آب(مخلوط آب وذرات کانی) چسبیده وتوسط آنها به سطح گل-آب حمل می شوند.درسطح گلاب لایه ای از کف غنی از ذرات کانی تشکیل میشود.این لایه کف از روی سطح گلاب جمع آوری میشود،درحالیکه ذرات کانی یا کانیهای دیگر در داخل گلاب باقی می مانند.(در تصفیه اب هم اهمیت دارد).

ازلحاظ نظری، این روش را می توان برای جدایش کانی های هر کانسنگی در شرایط خاص بکار برد.

ذرات کانی باید به اندازه کافی کوچک باشند تا بتوانند توسط حبابهاب هوا حمل شوند ونیز کانیهای مختلف باید ازهم جداشده باشند.(توجه:ذرات کوچکتر از ده ویا بیست میکرون نرمه اند).کارایی روش فلوتاسیون برای ذرات نرمه بسیار محدود است.

شرط لازم برای فرآیند فلوتاسیون،،اتصال ذرات کانی به حبابهای هوا است به نحوی که بتوانند همراه با حبابهاب هوا به سطح گلاب،جایی که بتوان آنها را جدا وجمع آوری نمود،انتقال یابند.

مراحل فلوتاسیون:

1-آسیا کردن مواد معمولا به روش تر تا ابعادی که کانی های با ارزش از یکدیگر وازکانیهای باطله جدا یا آزاد شوند.

2-آماده سازی مواد به منظور ایجاد شرایط لازم برای اتصال کانی مطلوب به حبابهای هوا

3-ایجاد یک جریان بالارونده از حبابهای هوا در گلاب(مرحله هوادهی)

4-تشکیل یک لایه کف غنی از ذرات کانی مطلوب روی سطح گلاب(کف سازی)

5-برداشت کف غنی از ذرات کانی(کف گیری).

نکته:آسیا کردن جزو مراحل فلوتاسیون نمی باشد اما چون میزان خرد کردن مواد اثر بسیار مهمی روی فرآیند فلوتاسیون دارد، ذکرآن لازم است.مثلا تولید ذرات خیلی ریز نتیجه خردایش زیاد بوده وذرات نرمه سطوح کانی ها را پوشانده ودر فرآیند فلوتاسیون اختلال ایجاد می کنند(همانطور که گفتیم فلوتاسیون با سطح ارتباط دارد).

عملیات مختلف یک فرآیند فلوتاسیون در ماشین فلوتاسیون انجام میشود.برای ایجاد حبابهای هوا از ورود مستقیم هوای تحت فشار ویا به هم زدن گلاب ویا هردو استفاده میشود.

برای اتصال ذرات کانی به حبابهای هوا، باید یک لایه نازک آبران بروی سطح کانی ایجاد گردد،ضمن آنکه سطوح سایر کانیها باید آبپذیر باقی بماند تا جذب هوا نشود وبه محصول کف نیاید.نکته مهم فلوتاسیون در این است که ایجاد چنین شرایط فیزیکی وشیمیایی سطحی توسط مواد شیمیایی خاصی صورت می گیرد.پس انتخاب ترکیبی از مواد شیمیایی مناسب برای هر کانسنگ مشخص قدم مهم واساسی فرآوری آن کانسنگ است.

از فلوتاسیون جهت فرآوری کانیهای زیادی استفاده میشود برای مثال میتوان به کانسنگهای سولفوری مس، سرب وروی(کالکوپیریت وگالن واسفالریت)،مولیبدن،کبالت،فسفات،فلدسپار وذغالسنگ اشاره کرد اما بیش از همه از فلوتاسیون در فرآوری کانیهای مسی/سرب/روی استفاده میشود.

مواد شیمیایی مورد مصرف در فلوتاسیون:

-کلکتورها:مواد آلی قطبی هستند که روی سطح کانی جذب شده وآنرا آبران میکنند.

-تنظیم کننده ها:مواد شیمیایی که برای تنظیم محیط فلوتاسیون مانند ph بکار میروند.(اسیدها وقلیاها)

-فعالسازها:موادی که میتوانند شرایط جذب کلکتور را روی سطح کانی بهبود ببخشند برای مثال میتوان به سولفات مس بعنوان فعال کننده اسفالریت اشاره کرد.

-بازدارنده ها:مواد شیمیایی که میتوانند مانع جذب کلکتور روی یک کانی شوند.مانند سولفات روی که اسفالریت را در فلوتاسیون گالن بازداشت میکند(نکته:با اصطلاحات آشنا شوید).

-کفسازها:مواد آلی هستند برای ایجاد کف با خصوصیات مناسب(از نظر پایداری کف و...)بکار میروند.

فرآیند فلوتاسیون را میتوان از دیدگاه های مختلفی مورد بررسی قرار داد.شیمی فلوتاسیون بحث مفصلی است که از شیمی سطح کانیها،فصل مشترک فازهای جامد،گاز ومایع، نحوه جذب کلکتور و... صحبت خواهد کرد.

ماشین های فلوتاسیون نحوه اختلاط مواد جامد با آب ومواد شیمیایی ونحوه ایجاد حباب هوا وهمچنین ابعاد سلول فلوتاسیون را بررسی می کنند که جنبه مکانیکی فرآیند فلوتاسیون را مطرح ساخته که اینگونه مباحث منابعی برای طرح سئوال نبوده اند.

در این گفتار سعی شد مقدمه ای از آنچه در فلوتاسیون مطرح است، بیان شود اما دورنمای مسیر مطالعاتی ما برای تکمیل بحث شامل بخش های زیر است:

1-بررسی شیمی سطح(در ارتباط با شیمی فیزیک) ومحیط سه فازی هوا-آب –جامد ونیروهای این محیط

2-مباحثی درباره بار سطحی کانیها وپتانسیل سطح

3-مواد شیمیایی که در فلوتاسیون بکار میروند

4-فلوتاسیون کانی های مختلف وشرایط آن

5-سینیتیک فلوتاسیون

نکته پایانی این گفتار:آنچه در این 5 بخش مهم است بیشتر بخش های 2و3و4 از نظر تعداد سئوالات طرح شده آنها در آزمون کارشناسی ارشد است.


موضوعات مرتبط: فراوری مواد معدنی
[ پنجشنبه یکم مرداد ۱۳۸۸ ] [ 13:30 ] [ ]

.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره یوکمه

به وبلاگ یوکمه (مهندسی اکتشاف معدن دانشگاه کردستان) خوش آمدید.
در این وبلاگ مطالب و مباحثی پیرامون رشته مهندسی اکتشاف معدن منتشر میشود.
این وبلاگ با تمامی اشخاص و گروههایی که در زمینه اکتشاف معدن فعالیت میکنند حاضر به همکاری است. در صورت تمایل به این امر با آدرس پست الکترونیک وبلاگ ارتباط برقرار نمایید.
امکانات وب

Powered by WebGozar

Google


در كل اينترنت
در اين وبلاگ